Canadian Championships

2018 Canadian Championships

Details
Top 3 Results SK Teams Results & Awards

U19 A Girls
August 6-12
Surrey, BC

Gold: Waterloo Ghosts (ON1)
Silver: Windsor Wildcats (ON2)
Bronze Delta Heat 01 (BC2)
12th: Saskatoon Coop Selects (SK1)
22nd: Regina Kaos (SK2)
24th: Estevan Southside Slammers (SK3)
U16 A Girls
August 15-19
Winnipeg, MB
Gold: White Rock Renegades (BC1)
Silver: Vaughn Vikings (ON2)
Bronze: Tri City Titans (BC2)
11th: Twin City Angels (SK2)
15th: Prince Albert Aces (SK1)
17th: Saskatoon Huslters (SK3)

All Star Outfielder: Carli Cooling (SK1)
U14 A Girls
August 15-19
Montreal, QC
Gold: Fraser Valley Fusion (BC2)
Silver: Smitty's Terminators (MB1)
Bronze: Victoria Devils (BC1)
15th: Prince Albert Aces (SK1)
20th: Saskatoon Hustlers (SK2)
22nd: Saskatoon Raiders (SK3)
U19 A Boys
August 14-19
Napanee, ON

Gold: Napanee AFW Express (Host)
Silver: Chepstow Lang Farms (DC)
Bronze: Prince Albert Astros (SK1)

4th: Delisle Pride (SK2)
10th: Shellbrook Rangers (SK3)

MVP: Cayden Schmautz (SK1)
All Star 3rd Base: Shayden Smith (SK3)
All Star Shortstop: Brant Wiebe (SK2)

U16 A Boys
August 1-5
Innerkip, ON
Gold: Tavistock Athletics (ON1)
Silver: Innerkip Jr. Eagles (Host)
Bronze: Napanee Express (ON3)
6th: Saskatoon Selects (SK)

All Star 2nd Base: Justin Ritchie (SK)
U14 A Boys
August 8-12
Stouffville, ON
Gold: Simcoe Braves (ON1)
Silver: Napanee Express (ON2)
Bronze: Shallow Lake Owen
Sound Select (ON3)
6th: Saskatoon Selects (SK)
Sr. A Women's Open 
August 15-19
Saskatoon, SK
Gold: Calahoo Erins (AB)
Silver: Kars Aces (DC)
Bronze: North Delta Sunfire (BC)
4th: Carnduff Southeast Steelers (SK1)
5th: Saskatoon Lady Diamondbacks (SK3)
7th: Saskatoon Coop G Force (Host)
8th: Saskatoon Synergy (SK2)

All Star Catcher: Deanna Gerrard (SK1)
All Star 2nd Base: Dana Lahti (Host)
All Star Short Stop: Brielle McCullough (Host)
All Star Fielder: Kim Vibert (SK3)
U23 Men's Open
July 31 - August 5
St. Leonard-d'Aston, QC

Gold: Owen Sound Selects (ON3)
Silver: Saskatoon Diamondbacks (SK)
Bronze: Cobourg Bulls (ON1)

All Star 3rd Base: Evan Morris (SK)
All Star Fielder: Sheldon Beierle (SK)
Sr. A Men's
August 29 - September 2
St. Croix, NS
                            

Gold: Galway Hitmen (NFLD)
Silver: Sooke Loggers (BC)
Bronze:Elmira Expos (ON1)

4th: Saskatoon PolyPlus Angels (SK1)
10th: Bulyea Rustlers (SK2)

All Star Fielder: Patrick Burns (SK1)

Master Men's Open
August 29 - September 2
St. Croix, NS
Gold: Saskatoon 222 Masters

Top Player: Dean Holoien
MVP: Dean Holoien
Top Pitcher: Al Muhle
Top Batter: Brad Flannigan
All Star Catcher: Ryan Ray
All Star Fielder: Tony Degerness
Sr. Men's & Women's Slo-Pitch
August 12-18
Lethbridge, AB
13th: Saskatchewan Cubs (SK1)
16th: CBA/J & L Frame (SK2)
20th: Saskatchewan Vengeance (SK3)

Top Hitter: Garret Feige (SK2)

Ottawa Web Design